Czy brak uwzględnienia jako podstawy prawnej we wniosku stanowiska do elektropolerowania dyskwalifikuje wniosek lub sprawia, że wydana na jego podstawie decyzja będzie obarczona wadą prawną?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Florkiewicz Ewa
Odpowiedzi udzielono: 20 marca 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Firma skutecznie złożyła wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (dalej: DŚU) dla przedsięwzięcia mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko. We wniosku jako podstawę kwalifikacji do tzw. II-iej grupy wskazano konkretny punkt z rozporządzenia Rady Ministrów z 10.09.2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko - dalej r.p.z.o.ś. Po złożeniu wniosku o wydanie DŚU i wszczęciu postępowania przez organ wnioskodawca doszedł do wniosku, że w ramach wnioskowanego przedsięwzięcia powstanie również instalacja, która sama z siebie kwalifikuje się jako przedsięwzięcie z II-iej grupy, ale której nie wskazano jako podstawy prawnej we wniosku (chodzi o stanowisko do elektropolerowania, tj. instalację do powierzchniowej obróbki metali lub tworzyw sztucznych z zastosowaniem procesów chemicznych lub elektrolitycznych, inne niż wymienione w § 2 ust. 1 pkt 15 r.p.z.o.ś.). Stanowisko do elektropolerowania stanowi element wnioskowanego przedsięwzięcia - pomiędzy stanowiskiem a przedsięwzięciem "głównym" istnieje powiązanie technologiczne. Stanowisko do elektropolerowania zostało uwzględnione w złożonej dokumentacji merytorycznej, w której m.in. oszacowano emisje z nim związane (nie zostało jednak wskazane we wniosku jako dodatkowa podstawa do ubiegania się o DŚU). Stanowisko to nie ma wpływu na "zasadniczą" kwalifikację wnioskowanego przedsięwzięcia, tj. ciągle będzie ono należało do tzw. II-iej grupy.

Czy brak uwzględnienia jako podstawy prawnej we wniosku stanowiska do elektropolerowania dyskwalifikuje wniosek lub sprawia, że wydana na jego podstawie decyzja będzie obarczona wadą prawną?

Czy i co w takiej sytuacji powinien zrobić wnioskodawca – np. czy musi wycofać i złożyć ponownie wniosek (rozwiązanie niekorzystne z punktu widzenia harmonogramu projektu), czy może (powinien?) poinformować organ o zaistniałej sytuacji pisemnie i poprosić o uwzględnienie tego faktu w trakcie dalszego procedowania?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX