Czy brak ustalenia przez organ posiadania przez wnioskodawców prawa własności nieruchomości, z której zamierza się usunąć drzewo, stanowi obligatoryjną przesłankę wniesienia sprzeciwu na podstawie art. 83f ust. 15 pkt 1 u.o.p.?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Okoń Michał
Odpowiedzi udzielono: 17 kwietnia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Do Burmistrza wpłynęło zgłoszenie zamiaru usunięcia 5 szt. drzew. Wnioskodawcami zgłoszenia są 4 osoby fizyczne. Przedmiotowe zgłoszenie zostało podpisane przez wszystkie osoby, które wystąpiły z przedmiotowym zgłoszeniem. Zgłoszenie zawiera wszystkie elementy wymienione w art. 83f ust. 5 ustawy z 16.04.2004 r. o ochronie przyrody – dalej u.o.p. W KW dla przedmiotowej działki w dziale II (własność) widnieje osoba X, która nie żyje. W dziale III KW wpisane jest ostrzeżenie o niezgodności treści księgi z rzeczywistym stanem prawnym z uwagi na nabycie nieruchomości w udziale po 1/10 dla osób 5 osób (rodzeństwa zmarłego) i ½ dla ojca zmarłej osoby. Zgłoszenie zostało podpisane tylko przez 4 osoby (rodzeństwo zmarłego brata). Brak podpisu ojca i jednej siostry.

Jak powinien postąpić organ?

Czy wezwać wszystkie 4 osoby do przedstawienia postanowienia sądu stwierdzającego nabycie spadku lub aktu poświadczenia dziedziczenia sporządzonego przed notariuszem?

Jednocześnie wezwać do załączenia zgody pozostałych osób na usunięcie przedmiotowych drzew?

Czy brak ustalenia przez organ w toku postępowania posiadania przez wnioskodawców prawa własności nieruchomości, z której zamierza się usunąć drzewo, stanowi obligatoryjną przesłankę wniesienia sprzeciwu na podstawie art. 83f ust. 15 pkt 1 u.o.p.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX