Czy brak projektu instalacji wentylacji mechanicznej jest podstawą do wstrzymania robót budowlanych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Chojnicki Radosław
Odpowiedzi udzielono: 20 kwietnia 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy brak projektu instalacji wentylacji mechanicznej jest podstawą do wstrzymania robót budowlanych, wykonywanych wewnątrz użytkowanego budynku, polegających na instalowaniu instalacji wentylacji mechanicznej?

Zgodnie z art. 29 ust. 4 pkt 3 lit. d ustawy z 7.07.1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. z 2021 r. poz. 2351) – dalej pr. bud., instalowanie wewnątrz użytkowanego budynku instalacji nie wymaga pozwolenia na budowę ani zgłoszenia, jednak zgodnie z § 153 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2019 r. poz. 1065) – dalej r.w.t., przewody i urządzenia wentylacji mechanicznej i klimatyzacji powinny być zaprojektowane i wykonane w taki sposób, aby zminimalizować odkładanie się zanieczyszczeń na ich powierzchniach wewnętrznych kontaktujących się z powietrzem wentylacyjnym. Jednocześnie zgodnie z § 328 r.w.t., budynek i jego instalacje ogrzewcze, wentylacyjne, klimatyzacyjne, ciepłej wody użytkowej, a w przypadku budynków użyteczności publicznej, zamieszkania zbiorowego, produkcyjnych, gospodarczych i magazynowych - również oświetlenia wbudowanego, powinny być zaprojektowane i wykonane w sposób zapewniający spełnienie wymagań minimalnych. Wyżej wymienione przepisy, zgodnie z § 2 r.w.t., stosuje się przy projektowaniu, budowie i przebudowie oraz przy zmianie sposobu użytkowania budynków. Oznacza to, iż instalowanie nowej instalacji wentylacji mechanicznej w użytkowanym budynku, co jest przebudową, powinno się stosować przepisy r.w.t.

Wobec tego, czy należy wstrzymać roboty budowlane (instalowanie instalacji wentylacji mechanicznej) wykonywane bez projektu tej instalacji?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX