Czy brak klauzul waloryzacyjnych wyłącza możliwości zmiany umowy polegającej na wydłużeniu okresu jej realizacji powyżej 6 miesięcy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Nowakowski Wojciech
Odpowiedzi udzielono: 9 stycznia 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Gmina w dniu 11.09.2023 r. zawarła umowę na roboty budowlane. Termin realizacji zamówienia strony określiły na 5 miesięcy od dnia zawarcia umowy tj. do 11.02.2024 r. Zgodnie z brzmieniem art. 439 p.z.p. zamawiający nie był zobowiązany do zawarcia w umowie postanowień dotyczących zasad wprowadzania zmian wysokości wynagrodzenia należnego wykonawcy w przypadku zmiany ceny materiałów lub kosztów związanych z realizacją zamówienia. Wykonawca zgłosił, że z uwagi na zmiany spowodowane warunkami atmosferycznymi uniemożliwiającymi prowadzenie robót budowlanych, wystąpi o wydłużenie terminu realizacji zadania do 31.03.2024 r. W efekcie czego umowa zostałaby zawarta na okres dłuższy niż 6 miesięcy. Wykonawca nie ma roszczeń finansowych wobec zamawiającego. Umowa z wykonawcą dopuszcza wprowadzenie zmian w terminie wykonania przedmiotu umowy m.in. w sytuacji zmian spowodowanych warunkami atmosferycznymi uniemożliwiającymi prowadzenie robót budowlanych, przeprowadzenie prób i sprawdzeń, dokonywanie odbiorów.

Mając na uwadze powyższe okoliczności oraz brzmienie art. 439 p.z.p. czy zamawiający może w drodze aneksu wydłużyć termin umowy do 31.03.2024 r. tj. na okres powyżej 6 miesięcy, w sytuacji gdy umowa nie zawierała klauzul waloryzacyjnych?

Czy w zaistniałej sytuacji można dokonać zmian umowy w ten sposób, aby w projektowanym aneksie dodać zapisy dotyczące klauzul waloryzacyjnych?

Czy dodanie do aneksu klauzul waloryzacyjnych do zmiana istotna umowy, o której mowa w art. 454 p.z.p.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX