Czy brak dołączenia zgody wszystkich właścicieli nieruchomości powinien skutkować wydaniem decyzji w sprawie odmowy wydania zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kosicki Tomasz
Odpowiedzi udzielono: 8 października 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Do wniosku o wydanie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych przedsiębiorca powinien dołączyć: dokument potwierdzający tytuł prawny do lokalu oraz pisemną zgodę właściciela, użytkownika, zarządcy lub administratora budynku jeżeli punkt sprzedaży znajduje się w budynku mieszkalnym wielorodzinnym. Pani X do wniosku dołączyła umowę najmu z jedną ze współwłaścicielek kamienicy oraz zgodę tej osoby na sprzedaż alkoholu. Dołączono także oświadczenie wynajmującej, z którego wynika, że na mocy ustnej umowy z pozostałymi spadkobiercami nieruchomości podzielili się lokalami w ww. nieruchomości. Jej przypadł lokal, który chce wynająć na sklep. Budynek nie posiada, zarządcy, ani administratora. Również na podstawie ustnej umowy opłaca część należnego podatku od nieruchomości (w tym sklepu), na dowód czego dołączyła dowody wpłaty. Do wniosku dołączono także zgodę na sprzedaż alkoholu mieszkańców obecnie zamieszkujących kamienicę. Wnioskodawca został wezwany do uzupełnienia wniosku poprzez dołączenie zgód wszystkich 10 właścicieli budynku pod rygorem pozostawienia bez rozpoznania. Dołączono zgody 7 z 10 współwłaścicieli oświadczając że postali nie żyją. Jak ustalił organ 1 osoba żyje, 2 nie żyją.

Czy w tej sytuacji należy:

1) uznać jako wystarczającą zgodę na wynajem lokalu i zgodę na sprzedaż alkoholu większości współwłaścicieli posiadających 24 z 36 udziałów w nieruchomości;

2) pozostawić wniosek bez rozpoznani;

3) wydać decyzję odmowną?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX