Czy brak dokonania szkód na działce w ramach realizacji inwestycji polegającej na budowie linii 400kV może być podstawą do odmowy wszczęcia postępowania?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Lecińska Monika
Odpowiedzi udzielono: 1 kwietnia 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

1. Czy brak dokonania szkód na działce w ramach realizacji inwestycji polegającej na budowie linii 400kV, na której realizację pozyskano decyzję ograniczającą z art. 124 ustawy z 21.08.1997 r. o gospodarce nieruchomościami – dalej u.g.n. może być podstawą do odmowy wszczęcia postępowania w ramach art. 128 ust. 4 u.g.n.?

W wyniku realizacji robót związanych z budową linii 400kV nad działką zostały zamontowane przewody linii 400kV. Z punktu widzenia tego przepisu obligatoryjne jest wyliczenie odszkodowania nie tylko za realne szkody na nieruchomości, ale również za zmniejszenie wartości nieruchomości związane z posadowieniem urządzeń na działce.

Czy zatem organ powinien mimo wszystko wszcząć postępowanie z art. 128 u.g.n. (złożonego na wniosek inwestora), aby zbadać w trakcie postępowania, czy do zmniejszenia wartości nieruchomości doszło (wobec braku realnych szkód)?

2. Czy organ prowadzący postępowanie o ustalenie odszkodowania w trybie art. 128 ust. 4 u.g.n. może zawiesić postępowanie w oparciu o art. 97 § 1 pkt 4 ustawy z 14.06.1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego - dalej k.p.a. do czasu rozstrzygnięcia zagadnienia wstępnego dotyczącego uregulowania stanu prawnego działki?

Działka jest przedmiotem procesu tzw. "komunalizacji". Rozstrzygnięcie zagadnienia wstępnego wg organu nastąpi do czasu zakończenia postępowania w sprawie nabycia działki z mocy prawa przez jednostkę samorządu terytorialnego, co będzie stanowiło wg organu prowadzącego postępowania z art. 128 ust. 4 u.g.n. przesłankę do ustalenia podmiotu, na rzecz którego powinno być ustalone odszkodowanie. Należy przy tym mieć na uwadze, że stosownie do art. 133 u.g.n., jeżeli odszkodowanie dotyczy nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym, wpłaca się je do depozytu sądowego. Przez konstrukcje przepisu art. 133 u.g.n. sam ustawodawca nie widzi przeciwskazań za kontynuowaniem i wydawaniem decyzji dla nieruchomości o nieustalonym stanie prawnym.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX