Czy brak ciągłości statusu czynnego podatnika VAT pozbawia prawa do uwzględnienia w bieżącej deklaracji nadwyżki wykazanej jako do przeniesienia na kolejne okresy w ostatniej deklaracji sprzed wyrejestrowania?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 30 września 2020 r.
Autor odpowiedzi: Kowalski Radosław
Odpowiedzi udzielono: 18 września 2020 r.

PYTANIE

Spółka komandytowa do dnia 11.10.2017 r. figurowała w rejestrze podatników VAT, jako podatnik VAT czynny. We wskazanym dniu została wykreślona na podstawie art. 96 ust. 9a pkt 3 ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2020 r. poz. 106), tj. w związku z ze składaniem deklaracji VAT za 6 kolejnych miesięcy, w których nie wykazała sprzedaży, nabycia towarów lub usług ani importu towarów z kwotami podatku do odliczenia. W ostatnio złożonej deklaracji VAT za miesiąc październik 2017 r. spółka wykazała nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na kolejny okres rozliczeniowy w wysokości 85,0 tys. zł. Kwota tejże nadwyżki wobec wykonywania czynności, dla których miejscem świadczenia było inne państwo członkowskie UE, kumulowała się przez dłuższy okres czasu, tj. od miesiąca sierpnia 2014 r.

Czy aktualnie, gdyby spółka złożyła zgłoszenie rejestracyjne VAT-R, wskutek czego zostałaby ponownie zarejestrowana jako podatnik VAT czynny, mogłaby rozliczyć na bieżąco nadwyżkę podatku naliczonego, o której mowa powyżej, poprzez wskazanie kwoty 85,0 tys. zł. w deklaracji składanej za pierwszy okres rozliczeniowy po ponownej rejestracji, jako kwoty nadwyżki z poprzedniej deklaracji (poz. 42 deklaracji VAT-7)?

Czy ewentualnie możliwe będzie wykazanie i obniżenie bieżącego zobowiązania podatkowego w podatku VAT o całą kwotę wynikającą z deklaracji za październik 2017 r., czy może jednak jedynie tę jej część, która powstała w okresie począwszy od 1.01.2016 r.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX