Czy błędem jest wprowadzenie do akt osobowych kopii niestandardowych dokumentów takich jak np. świadectwo kwalifikacji, orzeczenie psychologiczne, orzeczenie lekarskie wydawane przez lekarza uprawnionego do badania kierowców transportu drogowego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Młodecki Marek
Odpowiedzi udzielono: 8 maja 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zatrudniamy pracowników na stanowisko kierowca w transporcie drogowym kat. C. W procesie zatrudnieniowym przyszły pracownik jest obowiązany dostarczyć dokumenty uprawniające go do wykonywania określonej pracy. W przypadku kierowcy są to: świadectwo kwalifikacji, orzeczenie psychologiczne, orzeczenie lekarskie wydawane przez lekarza uprawnionego do badania kierowców transportu drogowego, kserokopia prawa jazdy z datami ważności odpowiednich uprawnień. Podobna procedura funkcjonuje przy zatrudnianiu osób wykonujących swoją pracę z obsługą wózka widłowego. Rozporządzenie w sprawie dokumentacji pracowniczej enumeratywnie nie wymienia obowiązku przechowywania takich dokumentów w aktach osobowych jako podstawowych informacji od pracownika. Pracodawca nie chce prowadzić odrębnych teczek, segregatorów w takimi danymi.

Czy błędem jest wprowadzenie do akt osobowych kopii niestandardowych dokumentów zwłaszcza, że wymagane są innymi przepisami?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX