Czy biorąc pod uwagę niewielkie różnice w bryle obu budynków inwestor może wybudować budynek w zabudowie bliźniaczej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Sługocka Martyna
Odpowiedzi udzielono: 25 lutego 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Inwestor zamierza wybudować budynek mieszkalny jednorodzinny w zabudowie bliźniaczej, dobudowując się do istniejącego na działce sąsiedniej budynku. Projektowany budynek nie jest identyczny, lecz zachowuje podobieństwo. Różnice polegają na nieznacznie większej wysokości budynku (kilkadziesiąt centymetrów) oraz innym kątem nachylenia dachu (istniejący budynek posiada kąt nachylenia dachu 23 stopnie, zaś projektowany 40 stopni). W związku z tym patrząc od strony działki niezabudowanej, istniejący budynek lekko by wystawał ponad połać dachu projektowanego budynku (dwa trójkąty ponad połacią dachową powstałe w wyniku różnic kąta nachylenia dachu). Wszystkie parametry projektowanej zabudowy mieszczą się w ramach zapisanych w MPZP (teren zabudowy jednorodzinnej).

Czy biorąc pod uwagę te niewielkie różnice w bryle obu budynków inwestor może wybudować budynek w oparciu o par. 12 ust. 3 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2019 r. poz. 1065) – dalej r.w.t.?

Właściciel sąsiedniej nieruchomości zabiega o to, aby projektowany budynek był identyczny z budynkiem istniejącym, podpierając się wyrokiem WSA w Poznaniu z 30.01.2019 r., IV SA/Po 1052/18.

Czy zapisy par. 12 ust. 3 r.w.t. nakazują lokalizację projektowanego budynku, który przylegałby całą swoją ścianą do ściany budynku istniejącego?

Czy organ może wydać pozwolenie na budowę w oparciu o par. 12 ust. 4 pkt 1 r.w.t., nie patrząc w zapisy par. 12 ust. 3 r.w.t.?

Dodam, że działka, na której powstać ma budynek, ma szerokość 12 metrów.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX