Czy bilety można ujmować w kosztach na podstawie dowodów wewnętrznych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2019 r.
Autor odpowiedzi: Różycki Karol
Odpowiedzi udzielono: 24 października 2017 r.

PYTANIE

Prowadzę działalność gospodarczą sklasyfikowaną w PKD 88.10.Z, czyli pozostała pomoc społeczna bez zakwaterowania świadczona osobom w podeszłym wieku i osobom niepełnosprawnym, odwiedzanie osób w podeszłym wieku i chorych w ich domach oraz dzienna opieka dla osób w podeszłym wieku. Prowadzę PKPiR i rozliczam się na zasadach ogólnych. Usługi opieki nad ludźmi starszymi i chorymi świadczę głównie w Niemczech na zlecenie fundacji zarejestrowanej w Niemczech. Za comiesięczną wykonana usługę wystawiam fakturę na fundację niemiecką.

Jak udokumentować wydatki poniesione w celu wykonania usługi?

Nie posiadam samochodu. Do miejsca wykonania usługi czyli do chorych, samotnych ludzi w podeszłym wieku muszę dojechać pociągiem lub autobusem. Trasa dojazdu wygląda następująco: jadę PKP np. z Poznania do Gorzowa. Kupują bilet w kasie biletowej. Następnie z Gorzowa do Kostrzyna jadę PKS, bilet kupuję u kierowcy. Na terytorium Niemiec poruszam się środkami komunikacji miejskiej U-Bany. Również tam kupuję bilety w autobusie lub w pociągu. Zakupione bilety są oczywiście bezimienne. Sporządzam do nich dowody wewnętrzne i księguję do PKPiR do kol. 13.

Czy mogę księgować do PKPiR zakup biletów zakupionych przeze mnie dla osób, którymi się opiekuję?

Czysto bywa tak, że muszę z nimi jechać do parku, na zakupy. Wówczas ja kupuję im bilet i też go rozliczam w kosztach sporządzając dowód wewnętrzny.

Czy moje działanie jest prawidłowe?

Nie jest możliwe uzyskanie faktur na moją firmę. Często bywa tak, że zlecenie i podróż do Niemiec odbywają się z dnia na dzień.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX