Czy biegły, sporządzając dokumentację geodezyjną na potrzeby rozgraniczenia sądowego, ma obowiązek sporządzać takie dokumenty jak przy postępowaniu administracyjnym?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Schwarz Hubert
Odpowiedzi udzielono: 6 grudnia 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy biegły sądowy z dziedziny geodezji, sporządzając dokumentację geodezyjną na potrzeby rozgraniczenia sądowego, która to dokumentacja będzie przekazana do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, ma obowiązek sporządzać takie dokumenty (protokół graniczny, wezwania do stawienia się na gruncie) jak opisane w przepisach normujących postępowanie rozgraniczeniowe prowadzone przez organy administracji publicznej (wójta, burmistrza, prezydenta miasta)?

Procedura, czynności, dokumenty, jakie sporządza geodeta w rozgraniczeniu w trybie administracyjnym opisane są w art. 29-37 ustawy z 17.05.1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne – dalej pr. geod. oraz w rozporządzeniu Ministrów Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z 14.04.1999 r. w sprawie rozgraniczania nieruchomości (Dz.U. z 1999 r. nr 45 poz. 453). Wydaje się, że te przepisy normują rozgraniczenie administracyjne, a nie sądowe.

Jak na przykład wyobrazić sobie akt ugody sporządzany przez geodetę w sprawie, która toczy się przed sądem?

Biegły nie ustala granicy z upoważnienia organu, a tylko przygotowuje opinię dla sądu.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX