Czy biegły powinien był zlecić badanie kamerą termowizyjną, by zbadać prawidłowość wykonanych robót w zakresie elewacji?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Suchy Jonasz
Odpowiedzi udzielono: 20 sierpnia 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Biegły sądowy miał za zadanie dokonanie oceny prawidłowości wykonania robót elewacyjnych (roboty związane z termomodernizacją istniejącego domu wypoczynkowego w nadmorskim ośrodku). Biegły wykonując swoje czynności skorzystał z pomocy innej osoby w celu dokonania ustaleń niezbędnych do opracowania opinii, tj. zlecił i zapłacił za badania kamerą termowizyjną wraz z opracowaniem stosownego raportu z badań. Badania termowizyjne realizowane były w dniu wykonywania czynności kontrolnych przez biegłego. W trakcie wizji lokalnej biegły stwierdził, iż ocieplenie zostało zamontowane niezgodnie z wymaganiami WTWiORB, naruszony został § 216 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2019 r. poz. 1065) – dalej r.w.t. Strona sporu sądowego (wykonawca) kwestionuje celowość wykonania badań termowizyjnych, podnosząc, że obiekt użytkowany jest jedynie w sezonie letnim,- kiedy występują jedynie temperatury dodatnie. W ocenie biegłego argumenty strony są nietrafione. Z punktu widzenia przedmiotu opinii, w ocenie biegłego niezbędne było wykonanie badań kamerą termowizyjną. Wykonane badania zostały udokumentowane w załączonych do opinii raportach, pozwalają na wyciągnięcie następujących wniosków, dotyczących wykonanych robót: rozkład temperatur na wewnętrznych powierzchnia zewnętrznych przegród budynków jest równomierny; brak różnic w odczytach temperatur na powierzchniach zewnętrznych przegród od strony wewnętrznej (badania wykonane z wnętrza obiektów); rozkład temperatur na zewnętrznych powierzchniach zewnętrznych przegród budynków jest równomierny brak widocznych ubytków izolacji, brak mostków termicznych. Celowość przeprowadzenia ww. badań wynikała z konieczności ustalenia jakości wykonanych robót budowlanych.

Czy argument podnoszony przez wykonawcę, dotyczący okresu użytkowania obiektu, jest trafiony?

Jeśli nie, to w jaki sposób biegły winien obronić stanowisko dotyczące prawidłowości podjętych decyzji, co do zakresu wykonanych badań?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX