Czy bezwzględnie w dniu przyjęcia do ZOL psychiatrycznego pacjent ubezwłasnowolniony musi mieć zgodę przedstawiciela ustawowego oraz sądu opiekuńczego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kaczorowska-Kossowska Iwona
Odpowiedzi udzielono: 28 marca 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy do zakładu leczniczo-opiekuńczego psychiatrycznego dla dorosłych możemy przyjąć pacjenta ubezwłasnowolnionego całkowicie za zgodą przedstawiciela ustawowego?

Pacjent nie zagraża bezpośrednio własnemu życiu albo życiu lub zdrowiu innych osób. Jednakże na skierowaniu do szpitala psychiatrycznego lekarz stwierdził, że "nieprzyjęcie osoby badanej do ZOL psychiatrycznego spowoduje znaczne pogorszenie stanu zdrowia".

Czy w dniu przyjęcia pacjenta do ZOL psychiatryczny, możemy przyjąć jako wstępną i zasadna zgodę przedstawiciela ustawowego, aby nie nastąpiło pogorszenie stanu zdrowia pacjenta ubezwłasnowolnionego?

Następnie przedstawiciel ustawowy zawnioskowałby do sądu opiekuńczego o wyrażenie zgody sądu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania tej osoby, ale pacjent przebywałby już w ZOL psychiatrycznym, oczekując na zgodę sądu. Ponadto w takiej sytuacji kierownik ZOL psychiatrycznego bezzwłocznie zawiadomiłby sąd opiekuńczy miejsca siedziby zol, co wskazało na okoliczność przyjęcia tylko ze wstępną zgodą przedstawiciela ustawowego.

Czy takie działania będą zgodne z prawem?

Czy raczej bezwzględnie, aby mówić o przyjęciu pacjenta do ZOL psychiatrycznego, w dniu przyjęcia pacjent ubezwłasnowolniony musi mieć zgodę przedstawiciela ustawowego oraz sądu opiekuńczego?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX