Czy bezskuteczność egzekucji stanowi podstawę do obniżenia podstawy opodatkowania?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Krywan Tomasz
Odpowiedzi udzielono: 19 czerwca 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Na mocy art. 128 ust. 1 i 1a ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe (Dz.U. z 2019 r. poz. 498 ze zm.) na wniosek syndyka, sąd wydał postanowienie o uznaniu za bezskuteczną w stosunku do masy upadłości umowy sprzedaży nieruchomości przez upadłego do spółki z o. o., w której upadły (spółka jawna) był wspólnikiem. Sprzedaż była objęta podatkiem VAT 23% i została wystawiona stosowna faktura.

Czy postanowienie o bezskuteczność skutkuje koniecznością wystawienia faktury korygującej, a jeżeli tak to w jakiej dacie, czy w dacie wydania postanowienia sądu o bezskuteczności (styczeń 2020), czy w dacie wniosku syndyka o uznanie czynności za bezskuteczną (grudzień 2019), czy też w dacie ogłoszenia upadłości (październik 2019)?

Jeżeli jednak korekta faktury nie ma podstaw, to kto w momencie sprzedaży przedmiotowej nieruchomości przez syndyka będzie musiał tą sprzedaż opodatkować podatkiem VAT, czy spółka jawna w upadłości, czy sp. z o. o. i kto będzie z tego tytułu podatnikiem podatku dochodowego, czy wspólnicy upadłej spółki jawnej, czy sp. z o. o.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX