Czy bez przeprowadzenia postępowania legalizacyjnego przed PINB będzie możliwe dopuszczenie do użytkowania lokalu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 26 stycznia 2023 r.
Autor odpowiedzi: Kopytowska Maria
Odpowiedzi udzielono: 1 lutego 2022 r.

PYTANIE

Jak powinien postąpić organ w sytuacji, gdy pomieszczenie strychu zostało przebudowane na mieszkanie na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę, roboty zostały zakończone, ale decyzja, na podstawie której roboty zostały wykonane, wygasła i wydano odpowiednią decyzję w celu stwierdzenia jej wygaśnięcia, a ówczesny inwestor nie zgłosił zakończenia robót, mimo że w decyzji został do tego zobowiązany?

Wszystkie roboty zostały wykonane w okresie ważności decyzji o pozwoleniu na budowę, zgodnie z zatwierdzonym projektem, ale dotychczasowy inwestor sądownie został pozbawiony przez wspólnotę prawa do powstającego w ten sposób lokalu, a obecnie jest nieosiągalny. PINB odmówił wydania pozwolenia na użytkowanie innemu podmiotowi niż inwestor, mimo że formalnie to wspólnota była i jest właścicielem tego poddasza nieużytkowego jako części wspólnej i w tym sensie jest następcą prawnym poprzedniej inwestorki. Formalnie te pomieszczenia są nadal strychem, a budynek jest wpisany do rejestru zabytków, a więc w celu zmiany sposobu użytkowania na docelowe mieszkanie wymagana jest decyzja, choć nie ma robót, które należałoby wykonać. Wspólnota nie jest zainteresowana przywracaniem stanu poprzedniego i chcąc uregulować stan prawny złożyła wniosek do organu o pozwolenie na budowę (jako pozwolenie na kontynuację robót w oparciu o art. 37 ust. 1 i 2 pkt 2 ustawy z 7.07.1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. z 2021 r. poz. 2351) – dalej pr. bud.).

1. Czy właściwym jest zastosowanie ww. podstawy prawnej w tym przypadku?

2. W chwili wydania pozwolenia na budowę inwestor dysponował zgodą właściwego konserwatora zabytków na prowadzenie prac w budynku i adaptację poddasza na cele mieszkalne, czy wobec tego obecnie nie jest już wymagana zgoda organu administracji architektoniczno-budowlanej na zmianę sposobu użytkowania i wolno zastosować art. 71 pr. bud.?

3. Czy też bez przeprowadzenia postępowania legalizacyjnego na podst. art. 49 pr. bud. przed PINB nie będzie możliwe dopuszczenie do użytkowania lokalu?

Jakie czynności należy podjąć i w jakim trybie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX