Czy będzie przysługiwało świadczenie pielęgnacyjne na „starych zasadach”, jeżeli nie, to dlaczego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gawarkiewicz Żanetta
Odpowiedzi udzielono: 9 kwietnia 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pani X była uprawniona do świadczenia pielęgnacyjnego na małoletniego syna do 31.01.2023 r. W lutym 2023 organ wydał decyzję przedłużającą prawo do świadczenia pielęgnacyjnego do upływu 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

W marcu 2023 wnioskodawczyni doniosła nowe orzeczenie syna z dnia 22.02.2023 r. z Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności, od którego się odwołała. Zawnioskowała wówczas także o wstrzymanie wypłaty świadczenia pielęgnacyjnego od marca 2023. W maju 2023 doniosła orzeczenie z Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności z dnia 08.05.2023 utrzymujące w mocy wydane uprzednio orzeczenie.

W marcu 2024 strona przedstawiła prawomocny wyrok Sądu, który zmienia zaskarżone orzeczenie i uznaje, iż syn wymaga konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji. Równocześnie w marcu 2024 złożyła wniosek o świadczenie pielęgnacyjne na "starych zasadach" i prośbę o wyrównanie zaległych świadczeń.

Czy będzie przysługiwało świadczenie pielęgnacyjne na "starych zasadach", jeżeli nie, to dlaczego?

Za jaki okres wypłacić świadczenia ze starej decyzji, a za jaki okres przyznać świadczenie pielęgnacyjne z wniosku z marca 2024?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX