Czy bank powinien wstrzymać się z wypłatą zajętych kwot jeżeli nastąpił zbieg egzekucji?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bieżuński Paweł
Odpowiedzi udzielono: 18 lutego 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jak ma postąpić bank w następującej sytuacji?

Rachunek bankowy został zajęty w postępowaniu egzekucyjnym prowadzonym przez komornika sądowego, a następnie przez organ skarbowy w postępowaniu egzekucyjnym w administracji Zgodnie z treścią art. 773 § 1 ustawy z 17.11.1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego – dalej k.p.c., bank rozstrzygnął zbieg, ustalając że organem właściwym do dalszego prowadzenia egzekucji jest komornik sądowy, gdyż pierwszy dokonał zajęcia. Po rozstrzygnięciu zbiegu do banku wpłynęło kolejne zajęcie rachunku wystawione przez innego komornika sądowego, a więc doszło do zbiegu egzekucji sądowych, a przy tym kwota środków na rachunku nie pozwala na zaspokojenie wszystkich wierzycieli.

Czy w takiej sytuacji Bank powinien sam rozstrzygnąć zbieg i uznać pierwszego z komorników za właściwego do dalszego prowadzenia postępowania i przekazać środki na jego rachunek?

Jeżeli tak, to proszę wskazać podstawę prawną takiego rozstrzygnięcia.

Czy też na podstawie art. 889 § 3 k.p.c. wstrzymać się z wypłatą zajętych kwot, powiadamiając o tym obydwu komorników prowadzących egzekucję, a zajęte wierzytelności z rachunku wypłacić dopiero po przekazaniu wszystkich spraw w trybie art. 7731 k.p.c., komornikowi, który prowadzi dalszą egzekucję?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX