Czy bank powinien podać MOPS-owi dane współposiadacza rachunku?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Obzejta Łukasz
Odpowiedzi udzielono: 12 maja 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

MOPS skierował do banku pismo z żądaniem zwrotu zasiłku pielęgnacyjnego, który wpłynął na rachunek po śmierci osoby uprawnionej. W związku z tym, że rachunek ten był rachunkiem wspólnym, który po śmierci osoby uprawnionej został przekształcony na rachunek indywidualny, bank poinformował MOPS o tym fakcie i odmówił zwrotu. Teraz MOPS w trybie art. 30 ust. 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych zwraca się z wnioskiem o wskazanie danych osoby, która pobrała świadczenie po śmierci osoby uprawnionej.

Czy bank powinien podać MOPS-owi dane współposiadacza rachunku?

Biorąc pod uwagę art. 57 w zw. z art. 55 ust. 1 Prawa bankowego Bank nie ma obowiązku zwracania świadczenia wypłaconego z zabezpieczenia społecznego, które wpłynęło na rachunek wspólny. Zgodnie z art. 30a ustawy o świadczeniach rodzinnych, bank jest obowiązany zwrócić z rachunku organowi właściwemu na jego wniosek kwoty świadczeń rodzinnych przekazane po dniu śmierci osoby uprawnionej na ten rachunek.

W ustawie nie ma jednak wyłączenia odnośnie rachunków wspólnych, ale czy przepisy Prawa bankowego w zakresie obowiązków banków nie powinny mieć pierwszeństwa?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX