Czy bank może przychylić się do wniosku klienta i zwolnić zabezpieczenie z działki bez obaw o ewentualne komplikacje z dojazdem do drugiej działki w sytuacji gdy klient dokonałby sprzedaży zwolnionej działki?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bieżuński Paweł
Odpowiedzi udzielono: 26 stycznia 2015 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Bank udzielił klientowi kredytu na działalność gospodarczą, który zabezpieczony jest hipoteką na nieruchomości gruntowej zabudowanej. Działka ma dostęp do drogi publicznej. Klient dokonał jednak jej podziału na dwie działki, którym nadano nowe numery. Są one nadal objęte jedna księgą wieczystą ale widnieje w niej juz nowy podział. Powstała działka nr 1 znajduje się bezpośrednio przy drodze publicznej, natomiast powstała działka nr 2 umiejscowiona jest z tyłu, za działką nr 1. W związku z tym dojazd do niej przebiega przez działkę nr 1. Zostało to wyodrębnione na planie podziału działki i jest zaznaczone jako służebność. Natomiast w KW nie ma adnotacji o tej służebności. Właścicielem obu działek jest klient. Obecnie złożył wniosek o zwolnienie hipoteki z działki nr 1.

Czy w takim wypadku (skoro nie ma w KW wzmianki o służebności dojazdu do działki nr 2) Bank może przychylić się do wniosku i zwolnić zabezpieczenie z działki nr 1 bez obaw o ewentualne komplikacje z dojazdem do działki nr 2 np gdyby klient dokonał sprzedaży zwolnionej działki?

Czy jeśli klient jest właścicielem obu działek to może dokonać wpisu w KW (przypominam, że obie działki nadal objęte są jedną księgą wieczystą) służebności dla działki nr 2?

Co w przypadku, gdy Bank zwolni działkę nr 1, a klient ją sprzeda?

Czy w tym wypadku z urzędu zostanie ustanowiona służebność dla działki nr 2?

Co w przypadku gdyby doszło do egzekucji z działki nr 2, już po zwolnieniu działki nr 1?

Zakładając scenariusz, że bankowi pozostała na zabezpieczenia działka nr 2, właścicielem działki nr 1 nadal jest klient. Zobowiązanie nie jest regulowane i Bank wszczyna egzekucje z działki nr 2. W kw nie ma wpisu dotyczącego służebności a podczas licytacji udaje się sprzedać nieruchomość.

Czy prawnie nowy właściciel będzie miał z urzędu ustanowioną służebność?

Czy fakt, iż w tym momencie nie ma jej formalnie wpisanej w KW (ale jest na planie podziału) będzie miało negatywny wpływ na przeprowadzenie egzekucji?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX