Czy badania stanu środowiska gruntowego w obrębie nieruchomości, które podmiot planuje wykonać z własnej inicjatywy i na własne potrzeby, powinny być przeprowadzone przez akredytowane laboratorium?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 28 lutego 2020 r.
Autor odpowiedzi: oleksyn-wajda agnieszka
Odpowiedzi udzielono: 30 października 2014 r.

PYTANIE

Artykuł 147a ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska - dalej p.o.ś. mówi m.in., że w zakresie badań (w tym pobór próbek), do których podmiot jest zobowiązany, powinien on zapewnić ich wykonanie przez akredytowane laboratorium.

Jak należy rozumieć zapis "w zakresie badań, do których wykonywania są obowiązani"?

Czy chodzi tutaj jedynie o badania, do wykonania których podmiot jest zobowiązany na podstawie posiadanych decyzji?

Czy jeżeli podmiot z własnej inicjatywy i na własne potrzeby planuje przeprowadzić badania (np. stanu środowiska gruntowego w obrębie nieruchomości przed jej zakupem), to badania te powinny być przeprowadzone przez laboratorium posiadające akredytację?

Czy jakość takich badań, wykonanych np. zgodnie z odpowiednimi normami, ale przez firmę, która nie posiada akredytacji, może być podważona przez odpowiednie urzędy (np. RDOŚ)?

Co z badaniami (np. pomiarami hałasu, badaniami gleb) wykonywanymi na potrzeby opracowań branżowych (np. raportów o oddziaływaniu na środowisko, przeglądów ekologicznych), które nie wynikają z zapisów postanowień, decyzji itp.?

Jak należy rozumieć art. 16 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zmianie ustawy - Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw - dalej u.z.p.o.ś.?

Czy w terminie 2 lat od dnia wejścia w życie odpowiednich przepisów wykonawczych dopuszcza się wykonywanie badań (np. poborów próbek) przez inne niż akredytowane jednostki?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX