Czy babcia jako rodzina zastępcza, która nie jest opiekunem prawnym dziecka, ma prawo ubiegać się o zasiłek pielęgnacyjny na rzecz małoletniego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2023 r.
Autor odpowiedzi: Matysik Barbara
Odpowiedzi udzielono: 3 lipca 2020 r.

PYTANIE

Przedstawiam następującą sytuację dotyczącą ustalenia prawa do zasiłku pielęgnacyjnego.

W myśl art. 16 ust. 2 u.ś.r., "zasiłek pielęgnacyjny przysługuje na niepełnosprawne dziecko". Babcia, która jest rodziną zastępczą dla wnuczki, ale nie jest opiekunem prawnym (brak postanowienia), złożyła wniosek o ustalenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego na wnuczkę.

Do akt sprawy zostało dołączone postanowienie Sądu Okręgowego o umieszczeniu dziecka w rodzinie zastępczej w osobie babci dziecka, w którym Sąd przyznał rodzinie zastępczej uprawnienia związane z leczeniem i edukacją dziecka.

W dalszym toku postępowania w sprawie, zostało dołączone kolejne postanowienie Sądu Okręgowego z uwagi na trwające postępowanie rozwodowe rodziców (matka dziecka wystąpiła o uregulowanie kontaktów).

W przedmiotowym postanowieniu, Sąd uprawnił babcię dziecka (rodzina zastępcza) o decydowaniu w sprawach administracyjnych i finansowych dziecka. Należy podkreślić, że babcia nie jest opiekunem prawnym dziecka.

Czy babcia (wnioskodawca) jako rodzina zastępcza uprawniona do decydowania w sprawach zdrowia, edukacji, administracyjnych i finansowych, która nie jest opiekunem prawnym dziecka, ma prawo ubiegać się o zasiłek pielęgnacyjny na rzecz małoletniego dziecka?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX