Czy art. 411a pr.wod. może mieć zastosowanie również do zgłoszeń wodnoprawnych w sytuacji, gdy obiekt, którego zgłoszenie dotyczyło nie został jeszcze wykonany?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Stachowska Marta
Odpowiedzi udzielono: 1 marca 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy art. 411a ustawy z 20.07.2017 r. Prawo wodne – dalej pr.wod. dotyczący przenoszenia pozwoleń wodnoprawnych na rzecz innego podmiotu (niebędącego następcą prawnym podmiotu, które to pozwolenie wodnoprawne otrzymał) może mieć zastosowanie również do zgłoszeń wodnoprawnych w sytuacji, gdy obiekt, którego zgłoszenie dotyczyło nie został jeszcze wykonany?

Podmiot A w 2017 r. dokonał zgłoszenia wodnoprawnego w celu przejścia kablem pod rzeką (art. 123a ust. 1 pkt 4 starej ustawy Prawo wodne). Organ uprawniony nie wniósł sprzeciwu. Podmiot A zawarł ze SP (reprezentowanym przez marszałka) umowę użytkowania gruntu, a następnie wystąpił o wydanie pozwolenia na budowę. Decyzją Starosta wydał pozwolenie na budowę. Po otrzymaniu wszystkich niezbędnych dokumentów i pozwoleń Podmiot A utworzył spółkę celową – Podmiot B, na który zaczął przenosić prawa związane z pozwoleniami. Ponieważ użytkowanie jest niezbywalne, a dodatkowo umowa użytkowania wyraźnie wskazuje, że praw z umowy nie można przenosić na podmioty trzecie, Podmiot A zwrócił się z wnioskiem o rozwiązanie zawartej z nim umowy z 2017 r. i o zawarcie nowej umowy z Podmiotem B. Do pisma załączono m.in. wniosek o zawarcie umowy użytkowania przez Podmiot B, a także zgłoszenie wodnoprawne z marca 2017 r. dokonane przez Podmiot A. Zgodnie z art. 261 ust. 4 pr.wod. warunkiem oddania w użytkowanie gruntów, (…), jest (…) dokonanie zgłoszenia wodnoprawnego.

Czy Podmiot B może posługiwać się zgłoszeniem wodnoprawnym Podmiotu A?

Moim zdaniem nie.

Czy może zatem je przenieść?

Zgłoszenie jest wciąż ważne, bo nie upłynął jeszcze 3 letni okres jego ważności, zaś obiekt nie został jeszcze wykonany. Obecnie by wykonać prace, których dotyczyło zgłoszenie, niezbędne jest pozwolenie wodnoprawne (art. 394 ust. 1 pkt 3 pr.wod.), By przenieść decyzją pozwolenie budowlane, Podmiot B złożył oświadczenie, że posiada prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, mimo że według naszej wiedzy prawem takim nie dysponował.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX