Czy art. 34 pkt 9 pr.wod. dotyczy podmiotów prowadzących działalność w ramach turystki/sportu, gdzie wykorzystywany jest sprzęt pływający o takiej mocy, nie zaś osób fizycznych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 22 listopada 2019 r.
Autor odpowiedzi: Stachowska Marta
Odpowiedzi udzielono: 24 września 2019 r.

PYTANIE

Zgodnie z art. 34 pkt 9 ustawy z 20.07.2017 r. Prawo wodne (Dz.U. z 2018 r. poz. 2268) – dalej pr.wod. uprawianie na wodach sportu, turystyki lub rekreacji przy pomocy jednostek pływających wyposażonych w silnik spalinowy o mocy silnika powyżej 10 kW, z wyłączeniem dróg wodnych stanowi szczególne korzystanie z wód, na które wymagane jest pozwolenie wodnoprawne.

Czy dotyczy to podmiotów prowadzących działalność w ramach turystki/sportu, gdzie wykorzystywany jest sprzęt pływający o takiej mocy, nie zaś osób fizycznych?

Przysłowiowemu "Kowalskiemu" przysługuje prawo do powszechnego korzystania z powierzchniowych wód śródlądowych i uprawiania sportu/rekreacji na tych wodach.

Czy wydawane pozwolenie wodnoprawne na szczególne korzystanie określać będzie zbiornik, na którym można korzystać z jednostki pływającej?

Czy wprowadzenie zakazu używania jednostek o mocy np. 5 kW na danym zbiorniku na podstawie art. 116 ustawy z 27.04.2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz.U. z 2019 r. poz. 1396) – dalej p.o.ś. może być podstawą odmowy wydania pozwolenia wodnoprawnego na szczególne korzystanie z wód?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX