Czy art. 25a ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi upoważnia gminną komisję rozwiązywania problemów alkoholowych do żądania udostępnienia danych przez ośrodek pomocy społecznej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Maczyński Paweł
Odpowiedzi udzielono: 28 września 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy art. 25a ustawy z 26.10.1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi – dalej u.w.t.p.a., upoważnia gminną komisję rozwiązywania problemów alkoholowych do żądania udostępnienia danych przez ośrodek pomocy społecznej m.in. pochodzących z wywiadu środowiskowego czy wydania opinii przez pracownika socjalnego na temat tego, jaki wpływ ma alkoholizm osoby na relacje rodzinne?

O ile sam art. 25a u.w.t.p.a. konstytuuje postawę przetwarzania danych osobowych przez członków komisji (z tego też komisja wywodzi, że ma prawo żądać podania danych przez Ośrodek), to w naszej ocenie przepis ten nie daje podstawy występowania o dane do innych jednostek. W samej zaś ustawie brak jest przepisów analogicznych do innych przepisów sektorowych, jak np. art. 105 ustawy z 12.03.2004 r. o pomocy społecznej – dalej u.p.s., umożliwiających komisji występowanie do innych jednostek o dane osoby, wobec której prowadzi postępowanie. Ponadto, w naszej ocenie dane o sytuacji materialnej, dochodowej i rodzinnej osoby są dla komisji nadmiarowe i nie są niezbędne dla prowadzonego postępowania oraz wykraczają poza zakres danych, do przetwarzania których uprawniona jest komisja. Dodatkowo jeszcze, art. 30a u.p.s. określa kiedy i kto przeprowadza wywiad środowiskowy.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX