Czy architekt przed złożeniem podpisu na oświadczeniu i rysunkach powinien zweryfikować stan faktyczny budowy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 9 sierpnia 2022 r.
Autor odpowiedzi: Prochera Witold
Odpowiedzi udzielono: 4 lipca 2022 r.

PYTANIE

Rzecznik odpowiedzialności zawodowej Izby Architektów złożył wniosek o wszczęcie postępowania przed OSD w sprawie odpowiedzialności zawodowej w budownictwie w stosunku do architekta. Rzecznik zarzuca popełnienie czynu powodującego odpowiedzialność zawodową w budownictwie, polegającego na niedbałym pełnieniu funkcji projektanta w związku z niewłaściwą kwalifikacją odstąpienia od warunków pnb i zatwierdzonego pb i niewykazania istotnego odstąpienia od warunków pnb i zatwierdzonego pb. Architektowi, który nie pełnił nadzoru autorskiego (inwestor go do tego nie zobowiązał), KB na zakończenie budowy przedłożył swoje oświadczenie, w którym nie zostały wykazane istotne odstępstwa od zatwierdzonego projektu. KB przekazał również architektowi kserokopie rysunków z projektu, w których KB naniósł zmiany nieistotne, nie wskazując jednak zmian istotnych. Architekt "bezmyślnie zaufał" KB i potwierdził zakres wyszczególnionych w oświadczeniu i na kserokopii rysunków zmian nie odstępujących w sposób istotny od zatwierdzonego projektu i warunków pnb, bez wizyty na budowie. W oświadczeniu i na ww. rysunkach nie zostały bowiem ujęte zmiany istotne.

Czy architekt przed złożeniem podpisu na oświadczeniu i rysunkach powinien zweryfikować stan faktyczny budowy?

Czy w opisanej sprawie wyczerpane zostały znamiona ustawowe art. 95 pkt 4 ustawy z 7.07.1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. z 2021 r. poz. 2351) – dalej pr. bud.?

Czy należy uznać, że architekt niedbale wykonał swoje obowiązki, bowiem potwierdził oświadczenie KB, który nie ujawnił istotnego odstąpienia od warunków pnb i zatwierdzonego pb?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX