Czy § 14 rozporządzenia w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o przyznanie świadczeń rodzinnych stanowi wezwanie, o którym mowa w art. 50 i 54 k.p.a., czy tylko zawiadomienie?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 12 lipca 2023 r.
Autor odpowiedzi: Tyra Bożena
Odpowiedzi udzielono: 14 kwietnia 2021 r.

PYTANIE

Czy § 14 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 lipca 2017 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o przyznanie świadczeń rodzinnych oraz zakresu informacji, jakie mają być zawarte we wniosku, zaświadczeniach i oświadczeniach o ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych (Dz.U. poz. z 2017 poz. 1466) jest wezwaniem, o którym mowa w art. 50 i 54 k.p.a., czy tylko zawiadomieniem?

Jeśli to jest wezwanie, to czy można potraktować je jako wezwanie do udziału w czynności urzędowej, o której mowa w art. 50 ust. 1 k.p.a., a brak reakcji na nie osoby pobierającej świadczenia rodzinne będzie skutkował nałożeniem grzywny (art. 88 ust. 1 k.p.a.) a także sankcjami z art. 28 ust. 3, 4, 7 ustawy o świadczeniach rodzinnych (wstrzymanie świadczeń)?

W przypadku gdy organ właściwy prowadzący postępowanie w sprawie świadczeń rodzinnych poweźmie wątpliwość w sprawie dotyczącej przyznanego świadczenia rodzinnego co do występujących okoliczności mających wpływ na prawo do tego świadczenia, powiadamia niezwłocznie osobę pobierającą to świadczenie o konieczności złożenia w wyznaczonym terminie, nie dłuższym niż 14 dni, licząc od dnia otrzymania wezwania, wyjaśnień w sprawie lub dostarczenia niezbędnych dokumentów.

Dodatkowe informacje do treści pytania:

A co w sytuacji, gdy aktualnie Strona nie pobiera świadczeń rodzinnych (a świadczenia za minione okresy zostały już wypłacone), i wątpliwości dotyczą minionych okresów zasiłkowych?

Np. mamy do czynienia z sytuacją, gdy nie jest prowadzone aktualnie żadne postępowanie. Wszelkie postępowania administracyjne zostały zakończone ostatecznymi decyzjami przyznającymi świadczenia rodzinne. Pojawia się np. anonim osoby trzeciej i organ chce wyjaśnień przed wszczęciem postępowania w sprawie nienależnie pobranego świadczenia, chce po prostu ustalić, czy jest sens takie postępowanie wszczynać.

Czy wtedy sankcją za brak reakcji na zawiadomienie o konieczności złożenia wyjaśnień będzie wszczęcie postępowania o nienależnie pobrane świadczenia i ewentualne (wskutek dalszej bierności Strony już wszczętego postępowania) orzeczenie ich zwrotu?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX