Czy § 14 r.s.e.i. można także stosować do sytuacji, gdy instalacja pracuje bez urządzeń oczyszczania spalin ze względu na awaryjny rozruch instalacji i czas potrzebny na osiągnięcie jej zdolności technologicznej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 5 października 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zakład posiada pozwolenie zintegrowane jako duże źródło spalania paliw. Instalacja nie działa cały rok - postój w okresie letnim. Instalacja ta pełni także funkcję rezerwową dla innej instalacji, zapewniając dostawy energii cieplnej w przypadku jej awarii. Takie nagłe - awaryjne uruchomienie instalacji w okresie postoju wiąże się z pracą instalacji bez urządzeń oczyszczania spalin, gdyż instalacja do oczyszczania spalin potrzebuje czasu, aby osiągnąć zdolność technologiczną. Zgodnie z informacją od firmy ten czas wynosi 4 dni. Firma powołuje się na § 14 rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z 24.09.2020 r. w sprawie standardów emisyjnych dla niektórych rodzajów instalacji, źródeł spalania paliw oraz urządzeń spalania lub współspalania odpadów (Dz.U. z 2020 r. poz. 1860) - dalej r.s.e.i. Wskazuje, iż praca instalacji w warunkach odbiegających od normy – awaryjny rozruch instalacji - możliwa jest bez wykorzystania urządzeń ochrony powietrza do 300 godzin w ciągu roku. Jednocześnie powołuje się na ten sam paragraf i dozwolonych 300 godzin pracy instalacji w przypadku awarii urządzeń oczyszczania spalin.

Czy takie podejście jest słuszne?

Czy § 14 r.s.e.i. nie odnosi się tylko do sytuacji awarii systemu oczyszczania spalin?

Czy przepis ten można także stosować do sytuacji, gdy instalacja pracuje bez urządzeń oczyszczania spalin ze względu na awaryjny rozruch instalacji i czas potrzebny na osiągnięcie jej zdolności technologicznej?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX