Co zrobić w sytuacji, gdy strony postępowania nie odpowiedziały na pismo organu dotyczące wyrażenia zgody na zmianę decyzji w sprawie przywrócenia środowiska do stanu właściwego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Posański Krzysztof
Odpowiedzi udzielono: 27 grudnia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zgodnie z art. 155 k.p.a. decyzja ostateczna, na mocy której strona nabyła prawo, może być w każdym czasie za zgodą strony uchylona lub zmieniona przez organ administracji publicznej, który ją wydał.

Podmiot X złożył wniosek o przedłużenie terminu na wykonanie decyzji przywracającej środowisko do stanu właściwego i zmianę zakresu robót. Wniosek złożono ze względu na to, że po wykonaniu wcześniejszych robót nie uzyskano efektu ekologicznego (w kilku punktach badania wykazały przekroczenia substancji w gruncie). Wystosowano pismo do pozostałych stron postępowania o wyrażenie zgody na zmianę decyzji. Strony zwlekają z zajęciem stanowiska w sprawie.

Co zrobić w przypadku nieotrzymania informacji zwrotnej?

Z wcześniejszych pytań odszukanych w Lex wynika, że nie może być w tym przypadku tzw. "cichej zgody".

Czy mamy zatem możliwość prawną egzekwowania zajęcia takiego stanowiska?

Co zrobić, gdy decyzja pozostanie w mocy w obecnym brzmieniu?

De facto termin na wykonanie robót przywracających środowisko do stanu właściwego już dawno minął. Egzekucje administracyjne spowodują, że podmiot może zapłaci kary (pewnie po złożeniu kilku odwołań), ale zanieczyszczenie gruntu pozostanie. Wykonanie zastępcze w tym przypadku nie wchodzi w grę, gdyż koszty usunięcia zanieczyszczenia (oszacowane przez wnioskodawcę) są liczone w milionach złotych - budżet powiatu nie jest przygotowany na takie wydatki.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX