Nowość Co zrobić, kiedy starosta nie zapewnia możliwości udziału osobie w programie korekcyjno-edukacyjnym lub programie psychologiczno-terapeutycznym dla osób stosujących przemoc domową?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Wilk Jakub
Odpowiedzi udzielono: 24 kwietnia 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Co zrobić, kiedy starosta nie zapewnia możliwości udziału osobie w programie korekcyjno-edukacyjnym lub programie psychologiczno-terapeutycznym dla osób stosujących przemoc domową?

Dyrektor PCPR, któremu powierzono wykonanie tego zadania uchwałą, w odpowiedzi na zawiadomienie i wniosek o skierowaniu osoby stosującej przemoc domową do udziału w programie korekcyjno-edukacyjnym lub psychologiczno-terapeutycznym dla osób stosujących przemoc domową, stwierdził, że zapisy do grupy uczestników są już zamknięte i możliwe będzie wzięcie udziału dopiero w kolejnej edycji projektu - w przyszłym roku.

Wiadomo, że do obowiązków powiatu należy opracowywanie i realizacja programów korekcyjno-edukacyjnych lub psychologiczno-terapeutycznych (za art. 6 ust. 4 pkt 2 i 3 u.p.p.d.) oraz wydawanie zaświadczeń o zgłoszeniu się osoby stosującej przemoc domową do udziału w tych programach (pkt 4 tego artykułu). Osoba stosująca przemoc domową została już skierowana do zapisania się do udziału w programie korekcyjno-edukacyjnym lub psychologiczno-terapeutycznym dla osób stosujących przemoc domową.

Co w tej sytuacji może zrobić Zespół Interdyscyplinarny, powinien nalegać o dopisanie osoby stosującej przemoc domową do udziału w tym programie?

A może powinien zwrócić uwagę na fakt, że programy te mogą być realizowane również indywidualnie, a PCPR powinien pozyskać dodatkowo środki na tę jedną osobę?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX