Co zrobić, jeśli system, w którym prowadzona jest dokumentacja medyczna, nie umożliwia eksportu danych w wymaganych standardach i formatach w sposób umożliwiający odtworzenie ich w innym systemie teleinformatycznym?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Twarowski Adam
Odpowiedzi udzielono: 9 lutego 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Podmiot Wykonujący Działalność Leczniczą (dalej PWDL) od 2014 r. prowadzi dokumentację medyczną w postaci elektronicznej wykorzystując do tego celu aplikację gabinetową (dalej Stara aplikacja). Producent Starej aplikacji przez cały ten okres zapewniał za pośrednictwem publicznie publikowanych oświadczeń o zgodności dostarczanej aplikacji z przepisami prawa. PWDL zamierza dokonać zmiany systemy teleinformatycznego, w tym zmiany Starej aplikacji na Nową aplikację. Jak się jednak okazało w 2023 r. producent Starej aplikacji nie jest w stanie zapewnić funkcjonalności o jakiej mowa w § 1 ust. 6 pkt 8 r.d.m.. Innymi słowy dostawca Starej aplikacji, w której prowadzona jest dokumentacja medyczna, nie jest w stanie zapewnić możliwości eksportu całości danych w standardach i formatach, o których mowa w pkt 6 r.d.m., w sposób umożliwiający odtworzenie ich w innym systemie teleinformatycznym.

Jak powinien zachować się PWDL, który chce rozpocząć korzystanie z Nowej aplikacji, do której jednak nie może migrować obecnej bazy dokumentacji medycznej?

Czy obowiązek zapewnienia funkcjonalności, o jakiej mowa w § 1 ust. 6 pkt 8 r.d.m. dotyczy dostawcy Starej aplikacji, czy może jest to obowiązek wyłącznie PWDL?

PWDL w momencie zawierania umowy na zakup Starej aplikacji nie miał podstaw do tego, aby wymagać od dostawcy Starej aplikacji spełniania funkcjonalności o jakiej mowa w § 1 ust. 6 pkt 8 r.d.m., albowiem przepisy takiego wymogu nie stawiały, przed dniem wejścia w życie r.d.m. Nie ma też technicznej możliwości, aby Stara aplikacja wykorzystywana była równolegle z Nową aplikacją.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX