Co zrobić, jeśli dwa odrębne podmioty lecznicze prowadziły wspólnie dokumentację medyczną a obecnie jeden z nich chce ją zarchiwizować?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kaczorowska-Kossowska Iwona
Odpowiedzi udzielono: 4 września 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Dwa zakłady lecznicze należące do dwóch niezależnych od się siebie podmiotów leczniczych udzielały świadczeń opieki zdrowotnej w tej samej lokalizacji. Pacjenci korzystali z usług jednego lub drugiego zakładu leczniczego w zależności od dostępności do lekarzy. Prowadzona była wspólna dokumentacja medyczna. Wpisy były naprzemienne, opatrywane jedynie pieczątkami odpowiedniego podmiotu leczniczego, który udzielił świadczenia. Obecnie jeden z zakładów leczniczych został zlikwidowany (podmiot leczniczy, którego częścią był ten zakład leczniczy funkcjonuje nadal) a dokumentacja medyczna pozostała w miejscu, w którym udzielane były świadczenia. Obecnie podmiot leczniczy, którego częścią był zlikwidowany zakład leczniczy zwrócił się do drugiego z podmiotów leczniczych, który w dalszym ciągu udziela świadczeń zdrowotnych o wydanie dokumentacji celem umieszczenia jej w archiwum podmiotu leczniczego. Dokumentacja była "wspólna" wydanie więc dokumentacji przez podmiot, który w dalszym ciągu udziela świadczeń, sprawi że zostanie on pozbawiony dokumentacji medycznej oraz, że dokumentacja medyczna tego podmiotu zostanie przekazana do podmiotu leczniczego, który zlikwidował swój zakład leczniczy, co jest niezgodne z przepisami u.p.p. w części dotyczącej przekazywania dokumentacji medycznej.

Jak rozwiązać problem "wspólnej" dokumentacji w sytuacji gdy jeden z zakładów leczniczych (ale nie podmiot leczniczy) został zlikwidowany a podmiot leczniczy chce przekazać dokumentację zlikwidowanego zakładu leczniczego do swojego archiwum?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX