Co w sytuacji, gdy wnioskujący wprowadził niewielką zmianę w treści planu monitorowania, która nie spełnia przesłanek zmiany istotnej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 13 kwietnia 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Przepis art. 55 ustawy z 12.06.2015 r. o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych (Dz.U. z 2021 r. poz. 332) - dalej u.s.h.u.e. wskazuje przypadki, w których prowadzący instalację ma obowiązek wystąpić z wnioskiem o zmianę zezwolenia na emisję gazów cieplarnianych. Jedną z takich przesłanek do zmiany warunków zezwolenia jest zaistnienie zmiany planu monitorowania wielkości emisji, jeżeli zmiana ta ma charakter zmiany istotnej w rozumieniu art. 15 ust. 3 rozporządzenia Komisji (UE) nr 601/2012 z 21.06.2012 r. w sprawie monitorowania i raportowania w zakresie emisji gazów cieplarnianych zgodnie z dyrektywą 2003/87/WE Parlamentu Europejskiego i Rady (Dz.Urz. UE L 181, str. 30) - dalej rozporządzenie 601/2012.

Co w sytuacji, gdy wnioskujący wprowadził niewielką zmianę w treści planu monitorowania, która nie spełnia przesłanek zmiany istotnej (tzn. wprowadzona zmiana obejmuje wyłącznie zmianę nomenklatury jednego ze stosowanych paliw)?

Czy w takiej sytuacji również zasadny byłby wniosek o zmianę warunków zezwolenia w zakresie zatwierdzenia nowej wersji planu monitorowania?

Czy prowadzącemu instalację przysługuje prawo do złożenia takiego wniosku, a organ - jeśli wniosek taki otrzyma - powinien dokonać zmiany warunków zezwolenia?

Czy też wniosek taki byłby niezasadny, albowiem nie zaistniały przesłanki do obligatoryjnej zmiany zezwolenia, zgodnie z przywołanym powyżej przepisem?

Czy też przepis ten należy rozumieć w ten sposób - że wymienione w nim przypadki stanowią przesłanki, przy zaistnieniu których prowadzący instalację ma obowiązek wystąpić o zmianę zezwolenia, natomiast jeśli wystąpią inne przesłanki, to co prawda obowiązku takiego nie ma, jednak w takiej sytuacji mimo to prowadzącemu instalację przysługuje prawo do złożenia wniosku o zmianę zezwolenia i organ winien taki wniosek rozpatrzyć i dokonać wnioskowanej zmiany (nawet jeśli zmiana ta ma charakter zmiany nieistotnej w planie monitorowania)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX