Co w przypadku, gdy w drugim roku pierwotne nasadzenia nie zachowają żywności z przyczyn zależnych, a strona stosownie do zapisów decyzji środowiskowej posadziła nowe drzewa?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Okoń Michał
Odpowiedzi udzielono: 6 marca 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Przedsiębiorca uzyskał decyzję na wycinkę 20 szt. drzew. Przyczyną usunięcia była kolizja drzew z inwestycją polegającą na rozbudowie zakładu produkcyjnego. Stosownie do art. 83d ust. 6 ustawy z 16.04.2004 r. o ochronie przyrody – dalej u.o.p. wójt w decyzji na wycinkę drzew uwzględnił zapisy określone w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach: "prowadzić monitoring udatności i trwałości nasadzeń zastępczych drzew, w okresie 3 lat od ich posadzenia – w 1, 2 i 3 roku. W przypadku stwierdzonego braku zachowania żywotności drzew, nasadzenia należy uzupełnić w stosunku 1:1 w następnym roku kalendarzowym i pielęgnować i regularnie podlewać przez kolejne 3 lata. Za usunięcie przedmiotowych drzew została naliczona opłata i odroczona na 3 lata".

Czy zapisy w decyzji środowiskowej nie są sprzeczne z art. 84 ust. 5 i 6 u.o.p.?

Co w przypadku, gdy w drugim roku pierwotne nasadzenia nie zachowają żywotności z przyczyn zależnych (nie były pielęgnowane), a strona stosownie do zapisów decyzji środowiskowej posadziła nowe drzewa?

Podczas odbioru po 3 latach od dnia upływu terminu wskazanego w zezwoleniu na wykonanie nasadzeń zastępczych wszystkie nasadzenia będą żywotne, gdyż część została uzupełniona w 2 i 3 roku stosownie do zapisów decyzji środowiskowej.

Czy należy naliczyć opłatę za drzewa, które nie zachowały żywotności?

Strona argumentuje, że stosownie do ww. zapisów decyzji na wycinkę drzew uzupełniła nasadzenia w stosunku 1:1.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX