Co w praktyce oznaczają dwuletnie terminy ważności pozytywnej wstępnej kwalifikacji i zaświadczenia kwalifikacyjnego, o których mowa w art. 43 ust. 1 i art. 45 ust. 2 u.w.r.s.p.z.?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Maczyński Paweł
Odpowiedzi udzielono: 15 października 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Co w praktyce oznaczają dwuletnie terminy ważności pozytywnej wstępnej kwalifikacji i zaświadczenia kwalifikacyjnego, o których mowa w art. 43 ust. 1 i art. 45 ust. 2 ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej?

Czy słuszna jest następująca interpretacja:

- 2 lata ważności pozytywnej wstępnej kwalifikacji to czas, w którym kandydat może złożyć wniosek o skierowanie na szkolenie dla sprawujących rodzinną pieczę zastępczą bez ponownej procedury sprawdzającej; jeśli kandydat nie zrobi tego w ciągu 2 lat, będzie musiał ponownie wystąpić o wstępną kwalifikację,

- 2 lata ważności zaświadczenia kwalifikacyjnego to czas, w którym rodzina może się zdecydować na przyjęcie pierwszego dziecka do pieczy zastępczej; jeśli tego nie zrobi będzie musiała ponownie starać się o wydanie zaświadczenia kwalifikacyjnego,

- w przypadku rodziny zastępczej, która ma zaświadczenie kwalifikacyjne i pełni funkcję rodziny zastępczej, 2 - letni termin ważności zaświadczenia kwalifikacyjnego nie obowiązuje, ponieważ rodzina pozostaje pod stałym nadzorem?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX