Co powinien zrobić zamawiający, w sytuacji, gdy wielkość zamówienia zmniejszyła się z 250 mg na 150 mg, a zamawiający zastrzegł wcześniej, iż minimalna wartość usługi, która zostanie zrealizowana wyniesie 80% szacowanej ilości usług?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Wolski Mariusz
Odpowiedzi udzielono: 7 maja 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zamawiający prowadził postępowanie w trybie podstawowym bez negocjacji, o którym mowa w art. 275 pkt 1 p.z.p., postępowanie dotyczyło zdania "Usuwanie wyrobów zawierających azbest z budynków prywatnych na terenie Gminy." W OPZ zamawiający wskazał szacowany zakres zamówienia ok. 250 Mg. Przy czym zostało zastrzeżone, iż "Podane ilości wyrobów zawierających azbest są wielkościami orientacyjnymi i mają jedynie charakter informacyjny, a zrealizowanie mniejszego zakresu usług nie może być podstawą roszczeń ze strony wykonawcy. Rozliczenie nastąpi według faktycznego wykonania. Zamawiający zastrzega sobie prawo ograniczenia ilości zamawianych usług, przy czym minimalna wartość usługi, która zostanie zrealizowana wyniesie 80% szacowanej ilości usług, będących przedmiotem niniejszego zamówienia." Pracownik merytoryczny dostał jednak informację, iż nie wszyscy z wyszacowanej uprzednio listy mogą zostać zakwalifikowani do programu - wymogi od WFOŚIGW. Z ok. 250 mg okazało się, że do zrealizowania jest ok. 150 Mg.

Co zamawiający ma zrobić w tej sytuacji?

Postępowanie jest już ku końcowi i nie ma podstaw do jego unieważnienia.

Czy będzie trzeba zapłacić 80% kwoty ofertowej, mimo iż zakres zostanie zmniejszony o 100 Mg?

Usługi będące przedmiotem niniejszego zamówienia są częścią zadania pn.: Usuwanie wyrobów zawierających azbest z budynków prywatnych na terenie Gminy w latach 2022 – 2023, współfinansowanego z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX