Co powinien zrobić zamawiający w odniesieniu do ważności wadium, jeżeli w 2021 r. wpłynęło odwołanie dotyczące postępowania wszczętego na podstawie starego PZP?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Wolski Mariusz
Odpowiedzi udzielono: 5 marca 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Postępowanie zostało wszczęte i niezakończone przed dniem 1.01.2021 r., natomiast odwołanie wpłynęło po 1.01.2021 r. Zgodnie z przepisami wprowadzającymi ustawę - Prawo Zamówień publicznych – art. 92 ust. 2 "Do postępowań odwoławczych oraz postępowań toczących się wskutek wniesienia skargi do sądu, o których mowa w ustawie uchylanej w art. 89, wszczętych po dniu 31.12.2020 r., dotyczących postępowań o udzielenie zamówienia wszczętych przed dniem 1 stycznia 2021 r., stosuje się przepisy ustawy, o której mowa w art. 1." Termin związania ofertą i ważności wadium upływa z dniem 17.03.2021 r. Na podstawie dotychczas obowiązujących przepisów zamawiający był zobowiązany (na podstawie art. 184 starego PZP) do wezwania do przedłużenia ważności wadium, zgodnie z poniższym: "Zamawiający, nie później niż na 7 dni przed upływem ważności wadium, wzywa wykonawców, pod rygorem wykluczenia z postępowania, do przedłużenia ważności wadium albo wniesienia nowego wadium na okres niezbędny do zabezpieczenia postępowania do zawarcia umowy. Jeżeli odwołanie wniesiono po wyborze oferty najkorzystniejszej, wezwanie kieruje się jedynie do wykonawcy, którego ofertę wybrano jako najkorzystniejszą."

Co powinien zrobić zamawiający biorąc pod uwagę powyższe?

Wezwać do przedłużenia ważności wadium zgodnie z art. 184 starego PZP, ponieważ przepis ten nie dotyczy postępowania odwoławczego, czy czekać, aż wykonawcy sami przedłużą termin związania ofertą i ważność wadium?

Co w przypadku, gdy wykonawcy nie przedłużą terminu związania ofertą i ważności wadium do 17.03.2021 r.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX