Co powinien zrobić zamawiający w celu uniknięcia obowiązku realizacji umowy w minimalnym umownym zakresie 70%, jeśli nie ma możliwości, aby wykorzystał on zakontraktowaną ilość testów na covid?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Banasik Paweł
Odpowiedzi udzielono: 30 marca 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zamawiający (szpital w formie sp zoz) zawarł w trybie zamówienia publicznego umowę na sukcesywną dostawę testów na covid na okres 24 miesięcy, w której wskazał minimalną wartość, w jakiej zrealizowana ma być umowa na 70% (zgodnie z art. 433 pkt 4 p.z.p.). W związku ze zmianą procedur w zakresie badania pacjentów na covid (wcześniej każdy przyjmowany do szpitala pacjent miał być badany na covid, obecnie tylko pacjenci z objawami), ilość wykonywanych testów na covid spadła z 200/dzień na 5/dzień. W związku z powyższym, po 18 z 24 miesięcy obowiązywania umowy poziom realizacji umowy wynosi 20% i brak możliwości realizacji w umownym minimalnym zakresie 70% przed jej zakończeniem.

Co powinien zrobić zamawiający w celu uniknięcia obowiązku realizacji umowy w minimalnym umownym zakresie 70% (nie ma możliwości, aby zamawiający wykorzystał zakontraktowaną ilość testów)?

Zamawiający rozważa odstąpienie od umowy w trybie art. 456 ust. 1 pkt 1 p.z.p., gdzie wykonanie umowy nie leży w interesie publicznym, ale prosi o wskazanie innych możliwości rozwiązania sprawy.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX