Co powinien zrobić zamawiający, jeżeli wykonawca, który realizuje pierwszą część zamówienia nie ma już obecnie asortymentu, który jest przedmiotem dostaw w kolejnych częściach zamówienia?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Soszyńska - Purtak Paulina
Odpowiedzi udzielono: 11 grudnia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zgodnie z posiadaną przed wszczęciem postępowania wiedzą, zamawiający ustalił szacunkową wartość zamówienia poprzez zsumowanie wartości dostaw (rozumianych jako podobne dostawy). Zamawiający zaplanował, że będzie udzielał zamówień w częściach, z których każda stanowić będzie przedmiot odrębnego postępowania (przeprowadzi trzy przetargi nieograniczone z uwagi na wartość podobnych dostaw - tj. pow. progu unijnego). Zamawiający przeprowadził pierwszy przetarg nieograniczony i postępowanie zakończył zawarciem umowy – umowa w realizacji. W trakcie przygotowywania drugiego postępowania (po upływie kilku m-cy, rozeznaniu rynku) okazuje się, że wykonawca oferujący dostawy w pierwszym przetargu nieograniczonym nie posiada w swojej ofercie dostaw/asortymentu odpowiadających wymaganiom zamawiającego, stanowiących przedmiot obecnie przygotowywanego oraz przyszłego zamówienia. Przedmiotem zamówienia nie są zdecydowanie dostawy powszechnie dostępne.

W związku z powyższym, jak zamawiający powinien postąpić?

Czy przeprowadzić dwa kolejne (planowane) przetargi nieograniczone i konsekwentnie pozostawać przy pierwotnym szacowaniu (gdzie wartość szacunkowa zamówienia została ustalona na kwotę pow. progów unijnych)?

Czy uwzględnić aktualną sytuację na rynku (tj. brak na rynku jednego wykonawcy oferującego wszystkie zaplanowane do zakupu dostawy), zaktualizować wartość szacunkową zamówień niezrealizowanych (tj. zsumować wartość dwóch niezrealizowanych części/dostaw) i w odniesieniu do tych zamówień – wszcząć postępowania krajowe w trybie podstawowym (tak wskazuje wartość dwóch niezrealizowanych zamówień)?

Czy może jest inne rozwiązanie tej trudnej sytuacji?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX