Co powinien zrobić zamawiający, jeśli stanowisko wykonawcy oraz jego motywy działania są zrozumiałe dla zamawiającego, ale samo wykazanie, że zastrzeżone informacje stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa są zatrważająco lakoniczne?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Jagodziński Marcin Jerzy
Odpowiedzi udzielono: 2 listopada 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Postępowanie w trybie podstawowym w przedmiocie usługi drukowania. Wykonawca w odpowiedzi na wezwanie w sprawie złożenia wyjaśnień i dowodów w zakresie rażąco niskiej ceny przedłożył stosowne wyliczenia, kalkulacje, wykazał zysk i rentowność, załączył umowę dzierżawy oraz obsługi serwisowej maszyny, kalkulacje cenowe dostawców materiałów niezbędnych do wykonania usługi druku. Przedłożone materiały przekonują zamawiającego i przyjmuje on wyjaśnienia uznając, że oferta nie jest rażąco niska. Jednocześnie wykonawca zastrzegł jako tajemnicę przedsiębiorstwa wszystkie wyżej wymienione elementy wyjaśnienia. Zamawiający rozumie zasadność, ponieważ przedłożone wyliczenia, kalkulacje, umowa, itp. zawierają konkretne, solidne informacje i dane. Niestety uzasadnienie dokonanego zastrzeżenia ww. treści jest bardzo lakoniczne. Wykonawca w kilku zdaniach powołał się na art. 8 ust. 3 p.z.p. (obecnie odnosi się do terminów) jedynie wskazał, że są to informacje nieznane powszechnie, mają charakter techniczny, technologiczny i posiadają wartość gospodarczą, są wynikiem negocjacji, a podane ceny źródła zaopatrzenia, nazwy dostawców, sposób produkcji wpływają na przewagę wykonawcy na rynku.

Jak w takiej sytuacji powinien zachować się zamawiający?

Stanowisko wykonawcy, jego motywy działania są zrozumiałe dla zamawiającego niemniej samo wykazanie, że zastrzeżone informacje stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa są zatrważająco lakoniczne.

Czy zamawiający odtajnia zastrzeżenie (chociaż widzi, że informacje są wrażliwe i poufne), czy pomimo miernego wykazania zasadności dokonanego zastrzeżenia uznaje zgłoszoną tajemnicę przedsiębiorstwa?

Czy może należy dokonać czynności wyjaśniających? Jeśli tak to na jakiej podstawie prawnej?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX