Co powinien zrobić starosta w sytuacji gdy spółka wodna dokonała oczyszczenia i odmulenia rowów położonych na działkach osób fizycznych, których właściciele nie są członkami tej spółki?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 13 września 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zgodnie z art. 454 ustawy z 20.07.2017 r. – Prawo wodne – dalej pr. wod., jeżeli osoby fizyczne lub prawne niebędące członkami spółki wodnej odnoszą korzyści z urządzeń spółki wodnej, są obowiązane do ponoszenia świadczeń na rzecz tej spółki. Świadczenia, o których mowa w ust. 1, mogą mieć charakter należności pieniężnych lub obowiązków o charakterze niepieniężnym.Wysokość i rodzaj świadczeń, o których mowa w ust. 1, oraz terminy ich spełnienia ustala, w drodze decyzji, starosta. Spółka wodna wykonała czyszczenia i odmulenia rowów położonych na działkach osób fizycznych, których właściciele nie są członkami tej spółki. Spółka zwróciła się do starosty o wydanie decyzji o zobowiązanie tych osób do poniesienia kosztów tej konserwacji rowów na rzecz Spółki. W toku postępowania ustalono, że właściciele gruntów po których przebiegają wyczyszczone przez spółkę rowy, nie będący jej członkami również samodzielnie utrzymują rowy położone na ich działkach.

W związku z tym co powinien zrobić starosta? Czy powinien odmówić nałożenia na te osoby świadczenia na rzecz spółki z uwagi, że samodzielnie wykonywali utrzymanie rowu na swoich gruntach, czy pomimo wykonania tych prac określić świadczenie na rzecz spółki? W jaki sposób ustalić koszty tych prac? Czy spółka powinna przedłożyć faktury i rachunki za wykonane prace? Jakie inne dokumenty powinna spółka przedłożyć do starosty?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX