Co powinien zrobić starosta w przypadku sporządzenia inwentaryzacji stanu lasu, a następnie zmiany kwalifikacji lasu na pastwisko?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Jerzy Janusz
Odpowiedzi udzielono: 22 kwietnia 2016 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Starosta w maju zlecił sporządzenie inwentaryzacji stanu lasu, w lesie komunalnym - należącym do gminy. Opracowanie przewidziało dla tej działki o pow. 1,05 ha zadanie polegające na trzebieży późnej, ale tylko na pow. 101 ha, gdyż na pow. 0,04 ha przebiega gazociąg. Starosta już w marcu wydał decyzję ustalającą zadania dla lasu, wynikające bezpośrednio z tej inwentaryzacji, na powierzchni, która objęta była opracowaniem. Tymczasem gmina poinformowała, że w październiku, na wniosek gminy nastąpiła nowa gleboznawcza klasyfikacja gruntów i część działki leśnej - 0,07 ha - została przekwalifikowana na pastwisko, a lasu pozostało teraz 0,98 ha. W dalszej części urządzeniowiec lasu stwierdził, że na przedmiotowej działce występuje pomnik przyrody - dąb szypułkowy. Tymczasem gmina złożyła wyjaśnienie, że dąb ten nie jest pomnikiem przyrody, gdyż nie została w tej sprawie podjęta stosowna uchwała rady miejskiej.

Co w takiej sytuacji powinien zrobić starosta?

Trudno jest oszacować, na jaką powierzchnię należy określić trzebież, gdy nie wiadomo ile powierzchni odpada na gazociąg.

Jak odnieść się do kwestii spornej pomnika przyrody?

Inwentaryzacja jest jeszcze na ważnej gwarancji.

Czy zwrócić się do wykonawcy inwentaryzacji o zweryfikowanie tych informacji, ponowną lustrację w terenie i naniesienie poprawek do inwentaryzacji stanu lasu?

Czy jest jakieś inne rozwiązanie?

Jeśli tak, to jakie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX