Co powinien zrobić pracodawca, który od wypłaconego wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy oraz wynagrodzenia za dyżury nie pobrał zaliczek na PIT i składek ZUS?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Tomaszewska Barbara
Odpowiedzi udzielono: 30 grudnia 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W grudniu 2020 r. zostały zawarte dwie ugody sądowe z dwoma byłymi pracownikami - kierowcami kat. C+E, wykonującymi transport drogowy zgodnie z art. 39j ustawy o transporcie drogowym. Na tej podstawie pracodawca wypłacił dwóm pracownikom zaległe należne wynagrodzenie urlopowe, zaległe wynagrodzenie za dyżury oraz zaległe ryczałty za noclegi. Z powodu błędu pracownika księgowości, braku odpowiedniego przepływu informacji pomiędzy działem księgowości a działem personalnym, dane o zawartych ugodach sądowych i kwotach wypłaconych byłym Pracownikom na tej podstawie, nie zostały przekazane do działu personalnego. Dodatkowo pracownik księgowości błędnie i bezprawnie zastosował zwolnienie z PIT do wypłaconych świadczeń i brak ich oskładkowania W konsekwencji kwoty te nie zostały ujęte w deklaracji ZUS DRA, jak i w PIT-11 i PIT4. Aby wyprostować niedopatrzenie należy:

- napisać "Czynny Żal do US",

- ubruttowić kwoty wykonanych przelewów, czyli wynagrodzenia urlopowego i wynagrodzenia za dyżury kierowcy,

- nie ubruttawiać i nie ujmować w PIT-4 ryczałtów za noclegi,

- nie korygować PIT-11 pracowników za lata poprzednie, ponieważ pracodawca zapłaci za byłych pracowników zarówno składki jak i zaliczkę na PIT,

- skorygować PIT-4, zwrócić wynagrodzenie Pracodawcy 0,3% za terminową wpłatę podatku, naliczyć odsetki od zaległości podatkowych do US za okres objęty spóźnieniem,

- przygotować PIT-11 dla pracowników wykazując w innych źródłach opłacone przez Pracodawcę składki ZUS w 2021, - nie doliczać do przychodu pracownika odsetek od zaległego wynagrodzenia urlopowego i wynagrodzenia za dyżury.

Czy przyjęty powyżej tok rozumowania jest prawidłowy?

Czy o czymś jeszcze należałoby pamiętać?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX