Co powinien zrobić organ w razie ustalenia, że zgłoszenie zamiaru usunięcia drzewa nie pochodzi od właścicieli nieruchomości?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Grecki Wojciech
Odpowiedzi udzielono: 17 lutego 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Do Burmistrza wpłynęło zgłoszenie zamiaru usunięcia 2 szt. drzew o obwodach pni mierzonych na wysokości 5 cm -100 cm. Do zgłoszenia została załączona mapka z lokalizacją drzew. Zgłoszenie zostało wniesione przez syna. W KW jako właściciele widnieją jego rodzice. Z przeprowadzonej rozmowy telefonicznej ze zgłaszającym wynika, że jest ona posiadaczem przedmiotowej nieruchomości (posiada umowę dzierżawy zawartą z rodzicami). Obecnie żyje tylko jego matka. Nie zostało przeprowadzone postępowanie spadkowe.

Jak powinien postąpić organ?

Czy powinien wnieść sprzeciw i następnie syn złoży wniosek o wydanie zezwolenia na usunięcie drzew na podstawie art. 83 ust. 3 ustawy z 16.04.2004 r. o ochronie przyrody (Dz.U. z 2021 r. poz. 1098) – dalej u.o.p. (posiadacz o nieuregulowanym stanie prawnym) i na tej podstawie dopiero będzie mógł usunąć przedmiotowe drzewa?

Czy wezwać zgłaszającego o podpis właścicieli?

Czy do zgłoszenia zamiaru usunięcia drzewa ma zastosowanie art. 83 ust. 3 u.o.p. (posiadacza nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym), czy tylko do wniosku o wydanie zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów?

,,Pojęcie nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym można rozumieć "kierunkowo" jak w u.g.n., przy czym nie można wykluczyć szerszej przedmiotowo wykładni i obejmować hipotezą normy art. 83 ust. 3 ustawy z 2004 r. o ochronie przyrody m.in. nieruchomości, co do których nie zakończono postępowania spadkowego." (Wyrok WSA w Krakowie z 20.02.2020 r., II SA/Kr 1232/19, LEX nr 2846488).

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX