Co powinien zrobić organ pomocy społecznej w sytuacji gdy syn wnosi na piśmie o przyznanie usług opiekuńczych na niepełnosprawną matkę i nie załącza pełnomocnictwa?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gawarkiewicz Żanetta
Odpowiedzi udzielono: 20 stycznia 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Syn wnosi na piśmie o przyznanie usług opiekuńczych na niepełnosprawną matkę i nie załącza pełnomocnictwa. Matka jest osobą świadomą, jednak z uwagi na niepełnosprawność nie może stawić się w OPS.

Które z poniższych rozwiązań jest prawidłowe:

a) Organ na podstawie art. 33 § 4 ustawy z 14.06.1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2020 r. poz. 256) – dalej k.p.a., może nie żądać pełnomocnictwa - decyzja będzie wydana na stronę, a syn będzie wskazany jako pełnomocnik i jemu decyzja będzie doręczona;

b) Organ na podstawie art. 33 § 4 k.p.a. może nie żądać pełnomocnictwa - decyzja będzie wydana na stronę, a syn w ogóle nie będzie nigdzie wskazany, decyzja będzie doręczona stronie;

c) Organ ma żądać przedłożenia pełnomocnictwa na piśmie pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia;

d) OPS nie żąda pełnomocnictwa, a pracownik socjalny odbierze oświadczenie podczas wywiadu środowiskowego o tym, że matka udziela synowi pełnomocnictwa do załatwienia niniejszej sprawy i jednocześnie matka się pod tym oświadczeniem podpisze na wywiadzie (sposób preferowany przez OPS jako najprostszy)?

Co zrobić w tym samym stanie faktycznym, ale przy założeniu, że syn wnosi o usługi opiekuńcze dla matki, a niepełnosprawność matki jest tak zaawansowana, że nie może ona podpisać żadnego pełnomocnictwa (nie jest już świadoma)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX