Co powinien zrobić OPS, jeśli na potrzeby ustalenia prawa do różnych świadczeń klientka podaje sprzeczne informacje dot. prowadzonego gospodarstwa domowego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Gawarkiewicz Żanetta
Odpowiedzi udzielono: 14 kwietnia 2016 r.

PYTANIE

Kobieta korzystając ze świadczeń z pomocy społecznej deklaruje, że prowadzi jednoosobowe gospodarstwo domowe. Fakt ten potwierdza pracownik socjalny w wywiadzie środowiskowym. Zamieszkuje co prawda z dorosłym synem, ale oboje pisemnie oświadczają o odrębności gospodarstw. Syn otrzymuje zasiłek z PCPR na usamodzielnienie. W tym samym ośrodku matka i syn korzystają z dodatku mieszkaniowego wykazując wspólne gospodarstwo domowe - wnioskodawcą jest matka, a w Dziale Świadczeń Rodzinnych matka w składzie rodziny wykazuje siebie i dwóch synów. Drugi z synów, też dorosły, zamieszkuje z babcią, korzysta z funduszu alimentacyjnego, a babcia korzysta z usług opiekuńczych. Problem rodzi się w chwili przyznawania zasiłków z pomocy społecznej. Zgodnie z ich oświadczeniami tworzą trzy odrębne rodziny: samotna kobieta (matka), samotny mężczyzna (syn) oraz babcia z wnukiem (drugim synem kobiety). Kobieta jako jednoosobowe gospodarstwo domowe wnioskuje o pomoc w formie zasiłku okresowego wykazując dochody: zasiłki rodzinne na dwoje dzieci, dodatek mieszkaniowy i energetyczny na dwie osoby (ona i jeden syn). Klientka deklaruje, że zasiłki rodzinne przekazuje synom, a oni temu nie zaprzeczają.

Jak liczyć dochody matki?

Czy zasiłki rodzinne doliczyć synom, a matce nie?

Czy liczyć i matce i synom (podwójnie), a może uznać, że skoro dorosłe dzieci prowadzą odrębne gospodarstwa domowe, zatem nie są na utrzymaniu matki, to matce nie należą się zasiłki rodzinne?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX