Co należy zrobić w przypadku, gdy w postępowaniu o wydanie zezwolenia na usunięcie drzew zagrażających linii kolejowej nie wszyscy właściciele działek uczestniczyli w wizji lokalnej, a niektórzy nie zgodzili się na to, aby wejść na ich teren?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Hejnar-Zawisza Anna
Odpowiedzi udzielono: 7 września 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Starosta prowadzi postępowanie z wniosku zarządcy linii kolejowej o wydanie zezwolenia na usunięcie drzew w trybie art. 56 ust. 1 ustawy z 28.03.2003 r. o transporcie kolejowym - dalej u.t.k. Zgodnie ze złożonym wnioskiem wszystkie drzewa rosną w odległości do 15 m od osi skrajnej toru. Celem zbadania zasadności wniosku organ przeprowadził oględziny drzew, z których część rośnie na terenach stanowiących własność podmiotów prywatnych. Przed oględzinami starosta wystosował do wszystkich stron zawiadomienie w trybie art. 79 § 1 ustawy z 14.06.1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego - dalej k.p.a. Jednakże pomimo zawiadomienia nie wszyscy właściciele działek uczestniczyli w wizji w terenie, a niektórzy obecni nie zgodzili się na to, aby wejść na teren ich działek.

Wobec powyższego jak należy postąpić w przypadku tych stron?

Zgodnie z wyrokiem NSA w Warszawie z 05.04.2011 r., II OSK 460/10, art. 88 § 1 k.p.a nie odnosi się do stron postępowania.

Czy w przypadku tych właścicieli, którzy nie wyrażają zgody wejścia na teren ich działek, starosta powinien np. wystąpić do sądu o wydanie tzw. zgody zastępczej i na czas wydania zgody zawiesić postępowanie, czy taką zgodę powinien uzyskać wnioskodawca?

Czy w przypadku tych stron, które pomimo prawidłowego zawiadomienia nie uczestniczą w oględzinach, organ może bez ich obecności wejść na teren ich działek i dokonać oględzin drzew?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX