Co należy zrobić, w przypadku gdy jeden z wnioskodawców chce wycofać wniosek o wydanie pozwolenia wodnoprawnego na wspólne korzystanie z wód?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Osuch-Chacińska Lucyna
Odpowiedzi udzielono: 12 kwietnia 2017 r.

PYTANIE

Mam pytanie dotyczące udzielenia pozwolenia wodnoprawnego na wspólne szczególne korzystanie z wód. Starosta prowadzi postępowanie w sprawie udzielenia pozwolenia wodnoprawnego na wspólne korzystanie z wód (jeden wniosek złożony przez spółkę X i gminę) w zakresie piętrzenia wód rzeki, poboru wód dla potrzeb zbiornika wodnego (rekreacyjnego), wykorzystania wód dla potrzeb małej elektrowni wodnej, zrzutu wód do rzeki ze zbiornika oraz wykonania małej elektrowni wodnej, przepławki dla ryb i przebudowy urządzenia piętrzącego. W trakcie postępowania gmina (właściciel budowli piętrzącej) złożyła do starosty pismo z informacją, że spółka X utraciła tytuł prawny do posiadania piętrzenia na rzece w związku z rozwiązaniem umowy dzierżawy budowli piętrzącej (długotrwałe niewywiązywanie się dzierżawcy z obowiązku zapłaty czynszu dzierżawnego). Oczywiście zgodnie z art. 123 ust. 2 ustawy z 18.07.2001 r. Prawo wodne - dalej pr. wod. brak umowy dzierżawy nie uniemożliwia spółce X uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego w zakresie złożonego wniosku, o czym gmina została pouczona w piśmie tutejszego organu. Z informacji uzyskanej z gminy wynika, że zamierza ona złożyć pismo o wycofanie wniosku o wydanie pozwolenia wodnoprawnego. Z zapisów operatu wynika, że jako zakład główny wskazana została spółka X.

Czy w przypadku złożenia pisma tylko przez gminę o wycofanie wniosku o udzielenie pozwolenia starosta powinien umorzyć postępowanie?

Czy możliwa jest taka sytuacja, że po wycofaniu się gminy z postępowania spółka X może - na podstawie złożonego operatu na wspólne korzystanie z wód - uzyskać sama takie pozwolenie?

Czy w przypadku gdy obydwa podmioty zdecydują się na wystąpienie z osobnymi wnioskami o uzyskanie pozwolenia - a co za tym idzie, muszą złożyć nowe operaty wodnoprawne - do wniosków mogą załączyć opracowaną już instrukcję gospodarowania wodą, złożoną do wniosku na wspólne korzystanie z wód?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX