Co należy rozumieć przez "wpis do rejestru zwierząt"?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 30 listopada 2020 r.
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 12 października 2020 r.

PYTANIE

Co należy rozumieć przez "wpis do rejestru zwierząt" wskazany w części I.1.19 załącznika do ustawy z 16.11.2006 r. o opłacie skarbowej (Dz.U. z 2020 r. poz. 1546) - dalej u.o.s. w świetle "Stanowiska wspólnego Ministerstwa Środowiska oraz Ministerstwa Finansów dotyczącego stosowania przepisów ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 225, poz.1635, z późn. zm.) (...) przy załatwianiu indywidualnych spraw na podstawie przepisów z zakresu ochrony środowiska"?

Zgodnie ze wskazanym stanowiskiem (tabela do stanowiska) "dokonanie zmiany danych zawartych w rejestrze zwierząt (np. liczby wpisanych zwierząt) lub wykreślenie z rejestru zwierząt" nie podlega opłacie skarbowej.

Co jest zatem "wpisem" a co dokładnie jest "zmianą danych w rejestrze"?

Na czym może polegać "zmiana liczby wpisanych zwierząt", o której mowa w stanowisku ministrów i czym to się różni od wykreślenia z rejestru?

Czy przez wpis należy więc rozumieć utworzenie profilu właściciela zwierzęcia/zwierząt, a następnie już bezpłatnie dokonuje się w nim zmian, o których mowa w stanowisku ministrów poprzez dodawanie do niniejszego profilu informacji o różnych nabywanych na przestrzeni lat zwierzętach, okazach, gatunkach przez taką osobę?

Jest to rozwiązanie, które pozwalałoby prowadzić organowi rejestr w najbardziej przejrzysty sposób i kontrolować, które osoby są posiadaczami zwierząt podlegających obowiązkowi zgłoszenia.

Czy może wpisem jest każdorazowe zgłoszenie nowego okazu?

Zwierzęta są zwykle znakowane i w większości przypadków można je identyfikować. Zatem prawie każdy okaz wymaga wprowadzenia szczegółowych informacji, które dotyczą wyłącznie tego jednego okazu (nr obrączki, płeć, źródło pochodzenia, rodzaj dokumentu potwierdzającego legalność itd.). Nakład pracy urzędnika jest proporcjonalny do liczby zgłaszanych okazów (a nie gatunków).

Czy jednak wpisem jest każdorazowe (lub jednorazowe) zgłoszenie gatunku?

Co jeśli zwierzęta są zgłaszane w różnych odstępach czasu, pochodzą z różnych źródeł itd.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX