Co może zrobić pracownik, jeśli pracodawca nie wyraża zgody na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: SKALSKA MAGDALENA
Odpowiedzi udzielono: 15 stycznia 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pracownica (63-letnia) osiągnęła już wiek emerytalny na stanowisku główna księgowa. Przepracowała 40 lat w jednym zakładzie pracy bez zwolnień lekarskich. Ze względów zdrowotnych w dniu 18.12.2020 r. wystąpiła do pracodawcy z wnioskiem i propozycją odejścia za porozumieniem stron na emeryturę, wskazując datę 7 stycznia 2021 r. W czasie gdy nie miała jeszcze odpowiedzi pracodawcy, ze względów zdrowotnych w dniu 22 grudnia przeszła na zwolnienie lekarskie, wydane do dnia 15 stycznia i za pośrednictwem najbliższej rodziny (osobiście nie miał możliwości) przekazała protokolarnie pracodawcy wszystkie dokumenty, klucze do szaf i loginy do programów księgowych oraz dostępu do konta. W dniu 29.12.2020 r. pracownica odebrała pismo od pracodawcy (pismo z dnia 22.12.2020 r. nadane na poczcie w dniu 24.12.2020 r.), w którym została poinformowana, iż nie został przyjęty wniosek z zaproponowanym terminem z uwagi na "potrzebę rozliczenia się z wykonywanych czynności na stanowisku głównego księgowego, rozwiązanie stosunku pracy może nastąpić z zachowaniem ogólnego - trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia, po złożeniu stosownego oświadczenia". Pracodawca powołał się na wyrok SN z 5.04.1974 r. II PR 46/74.

Czy w związku z powyższym pracownik, który przebywa na zwolnieniu musi złożyć takie oświadczenie o rozwiązaniu umowy z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia, chcąc zakończyć stosunek pracy?

Czy istnieje inne rozwiązanie?

Jak postąpić ma pracownik w związku z niemożliwością wykonywania swoich obowiązków w pracy oraz trwającym zwolnieniem lekarskim?

Czy pracodawca może zdyscyplinować pracownika do powrotu do pracy w celu rozliczenia się z obowiązków jako głównej księgowej?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX