Co może zrobić pracodawca jeżeli pracownik będący urzędnikiem nie przyjął części zaproponowanych mu warunków dotyczących zmiany zakresu obowiązków?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Borysewicz Anna
Odpowiedzi udzielono: 29 stycznia 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Urzędnikowi wykonującemu obowiązki w samodzielnej sekcji administracyjnej, który od miesiąca przebywa na zwolnieniu chorobowym, ograniczono wymiar dotychczasowych zadań do ˝ etatu, a w ramach pozostałej części (˝) etatu – na czas nieoznaczony powierzono mu nowe zadania w sekretariacie wydziału ksiąg wieczystych, opracowując dwa odrębne zakresy czynności. W odpowiedzi Pracownik skierował do pracodawcy pismo – w którym poinformował, że przyjmuje do realizacji zadania w sekcji administracyjnej, ale przydzielenie mu obowiązków służbowych w sekretariacie wydziału ksiąg wieczystych – traktuje jako zmianę istotnych warunków umowy o pracę, której nie może zaakceptować, ponieważ nowe czynności nie mieszczą się w zakresie obowiązków wykonywanych w ramach zajmowanego dotąd stanowiska oraz nie są związane z wykształceniem, kwalifikacjami oraz doświadczeniem zawodowym pracownika. Jednocześnie wnioskuje o ograniczenie zakresu czynności wyłącznie do zadań realizowanych w ramach sekcji administracyjnej, a w braku innej możliwości – proponuje zmianę umowy o pracę, w drodze porozumienia stron, polegającą na odpowiednim zmniejszeniu wymiaru czasu pracy (dostosowaniu wymiaru etatu do części odpowiadającej zakresowi czynności, który będzie zgodny z posiadanymi przez pracownika kwalifikacjami).

Jakie inne decyzje może podjąć pracodawca (poza przyjęciem przedstawionej przez pracownika propozycji zmiany umowy o pracę - w drodze porozumienia stron - polegającej na ograniczeniu zatrudnienia do niepełnego wymiaru etatu), w związku z brakiem możliwości zwiększenia pracownikowi zakresu zadań wykonywanych w Sekcji Administracyjnej? Czy w przedstawionym stanie faktycznym istnieją przesłanki do rozwiązania umowy o pracę? Jeśli umowy nie można wypowiedzieć, to co – do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia przedstawionego problemu – powinno być podstawą do wykonywania przez pracownika obowiązków, po jego powrocie ze zwolnienia chorobowego (oraz rozliczania tych zadań i czasu pracy przez pracodawcę)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX